Wizy i cło
      Znajdź nas na mapie  AS School of English, ul. Armii Krajowej 28a, 05-410 Józefów   Zadzwoń do nas 22 7893786  Napisz do nas maila biuro@asenglish.pl   Porozmawiaj z naszym konsultantem poprzez Skype Porozmawiaj z naszym konsultantem na Gadu Gadu
PDF Drukuj

UNITED KINGDOM - INFORMACJA WIZOWA

Od 1 maja 2004 roku Polacy mogą przekraczać granicę Wielkiej Brytanii na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Oznacza to, ze przy wjeździe do Wielkiej Brytanii nie powinno być żadnych problemów.

Nie ma obowiązku zgłaszania pobytu ani wymogu aplikowania o pozwolenie na pobyt. Nie ma również obowiązku uzyskiwania pozwolenia na pracę. Osoby, które planują pracować muszą jednak zarejestrować jej podjęcie (zob. szczegóły). Jeżeli pracownik pozostanie zatrudniony nieprzerwanie przez 12 miesięcy, uzyskuje pozwolenie na pobyt (tzw. residence permit), takie samo, jak obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego, potwierdzające prawo do zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii na mocy prawa Wspólnoty Europejskiej.

 

UNITED KINGDOM - INFORMACJA CELNA

Z dniem 1 maja 2004 znikły granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską, turyści podróżujący po krajach Unii podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Pojęcie "do użytku osobistego" zawiera w sobie przeznaczenie przewożonych towarów na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebraniu może również podlegać pojazd, którym towary są przewożone.

Przykładowo następujące przywożone do Wielkiej Brytanii towary uznaje się za do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:

  • 200 papierosów (nie ma limitu na inne produkty tytoniowe, jeżeli są przeznaczone do własnego użytku),

  • 10 litrów alkoholi spirytusowych,

  • 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),

  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),

  • 110 litrów piwa.

Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.

Przepisy dotyczące wwozu, wywozu i wymiany walut odpowiadają ogólnym przepisom stosowanym w UE. Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Unii Europejskiej są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki, jeśli jej kwota jest równa lub wyższa niż 10 000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcje, obligacje, czeki podróżne itp.). Posiadanie większej kwoty pieniędzy na granicy musi być odpowiednio udokumentowane, np. wyciągiem z banku, ponieważ zachodzić może podejrzenie o "pranie brudnych pieniędzy".

Poza tym obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu: niebezpiecznych narzędzi, których posiadanie w miejscu publicznym jest niedozwolone (noże składane, kordziki, kastety, sprzęt do sztuki walki itp.) i przedmiotów imitujących broń, towarów z podrobionymi markami (ubrania, obuwie itp.) oraz materiałów o tematyce pornograficznej. W razie wątpliwości należy zwrócić się do urzędnika celnego. Za wwiezienie lub obrót narkotykami grozi kara do 24 lat pozbawienia wolności.

Osoby podróżujące z psami, kotami itp. do Wielkiej Brytanii obowiązane są zadbać o to, by zwierzę oznakowane było mikrochipem i miało paszport. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje dotyczące szczepienia przeciw wściekliźnie i badania krwi. Na 24 godziny, jednak nie więcej niż 48 godzin przed wjazdem na teren Wielkiej Brytanii zwierzę powinno zostać odrobaczone przeciwko kleszczom i tasiemcowi (informacja ta powinna znajdować się w paszporcie zwierzęcia). Badanie to zastępuje kwarantannę. Psy określonych ras nie mogą być w ogóle wwożone do Wielkiej Brytanii.

Po przystąpieniu Polski do UE nie ma możliwości ubiegania się przez polskich turystów wracających do kraju o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.

 

Jeśli chcesz zarezerwować miejsce na kursie w brytyjskiej szkole językowej wypełnij formularz zgłoszeniowy.

 

Copyright ©2000-2017 AS School of English Language Travels

 

Wielka Brytania - Informacje dodatkowe