Znajdź nas na mapie  AS School of English, ul. Armii Krajowej 28a, 05-410 Józefów   Zadzwoń do nas 22 7893786  Napisz do nas maila biuro@asenglish.pl   Porozmawiaj z naszym konsultantem poprzez Skype Porozmawiaj z naszym konsultantem na Gadu Gadu
PDF Drukuj

INFORMACJA WIZOWA

Od 1 maja 2004 roku Polacy mogą przekraczać granicę Cypru na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Oznacza to, ze przy wjeździe na Cypr nie powinno być żadnych problemów.

Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać wyłącznie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskie w Larnace, Limassol i Pafos. Zabroniony jest wjazd i wyjazd z Cypru przez porty morskie i lotnicze w części wyspy pozostającej pod okupacją turecką. Granicę (formalnie jest to tzw. strefa buforowa) z częścią wyspy zajętą przez Turcję można przekroczyć tylko od strony greckiej, w wyznaczonych punktach kontrolnych.

Osoby przybywające na Cypr w celach turystycznych przy przedłużaniu pobytu ponad 90 dni muszą zgłosić się przed upływem tego terminu z paszportem lub dowodem osobistym do miejscowego biura imigracyjnego lub na najbliższy posterunek policji, aby uzyskać pozwolenie na dalsze przebywanie na Cyprze (Residence Permit). Muszą przy tym wykazać, że mają wystarczające środki na utrzymanie oraz  ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby zamierzające podjąć pracę na Cyprze powinny po przyjeździe dokonać rejestracji w biurze imigracyjnym lub na najbliższym posterunku policji, a przed upływem 3 miesięcy złożyć podanie o pozwolenie na pobyt związany z pracą, które jest ważne na okres 5 lat (w przypadku kontynuacji zatrudnienia przedłużane automatycznie).

 

INFORMACJA CELNA

Z dniem 1 maja 2004 znikły granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Pojęcie "do użytku osobistego" zawiera w sobie przeznaczenie przewożonych towarów na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebraniu może również podlegać pojazd, którym towary są przewożone.

Przykładowo następujące przywożone na Cypr towary uznaje się za do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:

  • 800 papierosów,

  • 200 cygar,

  • 1 kg tytoniu,

  • 10 litrów alkoholi spirytusowych,

  • 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),

  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),

  • 110 litrów piwa.

Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.

Przepisy dotyczące wwozu, wywozu i wymiany walut odpowiadają ogólnym przepisom stosowanym w UE. Dopuszczalny jest wwóz i wywóz waluty cypryjskiej lub innej bez ograniczeń, pod warunkiem zadeklarowania jej na przejściu granicznym. Do kwoty 7300 CYP wystarczy wyciąg z banku, powyżej tej sumy potrzebne jest specjalne pozwolenie tego banku.

Uwaga: Towary kupione na północy Cypru (po stronie tureckiej) mogą być skonfiskowane. Wartość zakupów dokonanych w północnej części wyspy nie może przekraczać 80 CYP (135 EUR). Nie wolno przewozić stamtąd produktów wyprodukowanych przez firmy tureckie. Maksymalnie można stamtąd wwieźć ze sobą 1 l alkoholu i 2 paczki papierosów.

Osoby podróżujące na Cypr z psami, kotami lub fretkami obowiązane są zadbać o to, by zwierzę miało paszport. Do wyrobienia paszportu zwierzęcia z emblematami UE potrzebne są dokumenty zawierające dane o właścicielu zwierzęcia oraz informacje na temat imienia zwierzęcia, jego gatunku, rasy, płci, daty urodzenia i umaszczenia. Niezbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia odnotowuje się w paszporcie. Zdjęcie zwierzęcia w paszporcie nie jest obowiązkowe. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej.

Po przystąpieniu Polski do UE nie ma możliwości ubiegania się przez polskich turystów wracających do kraju o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.

 

Jeśli chcesz zarezerwować miejsce na kursie w cypryjskiej szkole językowej wypełnij formularz zgłoszeniowy.

 

Copyright ©2000-2017 AS School of English Language Travels