Przejdź do treści
AS School of English, ul. Armii Krajowej 28a, 05-410 Józefów, tel. 508348681, email: biuro@asenglish.pl

Test kwalifikacyjny

Test kwalifikacyjny (ang. placement test) to test określający poziom znajomości języka obcego i pozwalający przydzielić ucznia do klasy na odpowiednim poziomie zaawansowania. Poniżej zamieszczamy przykładowy Placement Test z języka angielskiego dla młodzieży i dorosłych, który zostaje sprawdzony automatycznie. Składa się on ze 100 zadań, podzielonych na 4 sekcje (po 25 zadań w każdej), odpowiadające 4 poziomom trudności:

 1. początkujący – wyżej początkujący [A1/A2] (zad. 1-25);
 2. wyżej początkujący – niżej średniozaawansowany [A2/B1] (zad. 26-50);
 3. niżej średniozaawansowany – średniozaawansowany [B1/B2] (zad. 51- 75);
 4. średniozaawansowany – wyżej średniozaawansowany [B2/C1] (zad. 76-100).

Test otwiera się w nowym okienku po kliknięciu na poniższy przycisk:

Jak test jest oceniany:

 • Ocena punktowo – procentowa – pojawia się po zakończeniu całego testu (tj. po zadaniu 100) i pokazuje na ile pytań odpowiedziałeś dobrze za pierwszym razem (tylko te odpowiedzi są punktowane). Każda dobra odpowiedź za pierwszym razem oceniana jest na 1 punkt, jeśli zaś odpowiesz dobrze za drugim lub trzecim razem nie dostaniesz żadnego punktu (system ten przypomina więc zwykłe testy pisemne, z tym że tu masz możliwość sprawdzenia wszystkich odpowiedzi). Ilość uzyskanych punktów (maksymalnie 100) jest równocześnie procentem dobrych odpowiedzi udzielonych za pierwszym razem. Aby zobaczyć swoją ocenę punktową musisz zrobić cały test.
 • Ocena procentowa (pojawia się po każdej odpowiedzi) – w każdym pytaniu każda twoja odpowiedź (kliknięcie na A, B lub C) jest rejestrowana aż do prawidłowego „trafienia”. Ogólny wynik jest wyliczany poprzez podzielenie liczby prawidłowych „trafień” przez liczbę wszystkich twoich odpowiedzi (w tym tych niewłaściwych). Zatem jeśli np. na pytanie nr 1 wybierzesz najpierw złą odpowiedź, następnie prawidłową, masz zarejestrowane dwie odpowiedzi i jedno prawidłowe „trafienie” tj. wynik 50% (1:2). Jeśli na następne pytanie odpowiesz dobrze za pierwszym razem masz zarejestrowane trzy odpowiedzi i dwa prawidłowe „trafienia” (2:3 tj. 66%) itd. Jeśli już odpowiesz na jakieś pytanie prawidłowo możesz sprawdzić też inne odpowiedzi bez groźby zaniżenia wyniku (nie są one rejestrowane).

Jak interpretować wyniki testu:

 • Ocena punktowo – procentowa – poziomy zaawansowania:
  • Poniżej 30 punktów – początkujący [A1/A2];
  • 30 – 50 punktów – wyżej początkujący [A2/B1];
  • 50 – 70 punktów – niżej średniozaawansowany [B1];
  • 70 – 90 punktów – średniozaawansowany [B2];
  • 90 – 100 punktów – wyżej średniozaawansowany [B2/C1]
 • Ocena procentowa – powinna w zasadzie pokrywać się lub być zbliżona do oceny punktowo – procentowej (ale tylko po zrobieniu całego testu).