Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Najczęściej zadawane pytania:

Jak wygląda procedura rezerwacji wyjazdu na kurs / obóz językowy?
Odbywa się ona w 5 prostych krokach:

krok 1: klient wysyła wstępną (niezobowiązującą) rezerwację poprzez formularz na stronie wybranej oferty; w razie pytań lub wątpliwości skontaktujemy się, aby omówić szczegóły;

krok 2: przygotowujemy stosowne dokumenty (kosztorys wyjazdu, umowę-zgłoszenie, warunki umowy, w przypadku obozów kartę kwalifikacyjną) i przesyłamy je drogą elektroniczną;

krok 3: prosimy uważnie zapoznać się z umową-zgłoszeniem i dodatkowymi informacjami – jeśli wszystko się zgadza, prosimy ją wydrukować, wypełnić i podpisać, odesłać do nas (np. zeskanowaną mailem lub faksem) oraz dokonać wpłaty uzgodnionej zaliczki na nasze konto bankowe;

krok 4: najpóźniej na 4 tygodnie przed wyjazdem należy dokonać na nasze konto bankowe wpłaty pozostałej kwoty;

krok 5: najpóźniej na 7 dni przed wyjazdem prześlemy drogą elektroniczną komplet stosownych informacji i dokumentów (np. list ze szkoły potwierdzający przyjęcie na kurs, dane dotyczące transportu, adres rodziny goszczącej itp.).

Z jakim wyprzedzeniem czasowym należy rezerwować wyjazd na kurs / obóz językowy?
W przypadku kursów dla młodzieży i dorosłych (16+ lat) zalecamy złożenie rezerwacji na co najmniej 4-6 tygodni przed wyjazdem. W przypadku wyjazdu w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) bezpieczniej będzie dokonać zgłoszenia z 6-8 tygodniowym wyprzedzeniem, gdyż później może się zdarzyć, iż nie będzie już miejsc na kursie lub w wymaganym rodzaju zakwaterowania. W przypadku krajów, do których wymagana jest wiza i ewentualnie badania lekarskie zalecamy dokonywanie zgłoszeń na co najmniej 8-10 tygodni przed planowanym terminem rozpoczęcia kursu. W wyjątkowych sytuacjach, w przypadku krajów do których nie jest potrzebna wiza, jesteśmy w stanie załatwić wszelkie formalności w ciągu tygodnia od daty wyjazdu, jeśli jednak nie jest to podyktowane szczególnymi względami odradzamy tak późną rezerwację. Należy też pamiętać, iż ceny biletów lotniczych zależą od terminu wykupu – rezerwowane z dużym wyprzedzeniem są najtańsze, natomiast czym bliżej wylotu, idą w górę.

Jeśli chodzi o wakacyjne obozy językowe dla dzieci i młodzieży (maksymalny wiek to z reguły 18 lat), rezerwacji należy dokonywać znacznie wcześniej, najpóźniej na 3 miesiące przed wyjazdem, gdyż potem może się okazać, że najciekawsze propozycje są już nieosiągalne w terminie, który jest dla nas optymalny. Zagraniczne obozy językowe to bardzo popularny sposób spędzania wakacji w wielu krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Zjeżdżają się na nie uczniowie praktycznie ze wszystkich zakątków świata, stąd najbardziej atrakcyjne miejsca są rezerwowane na długo przed rozpoczęciem wakacji. Zdarza się nawet, że w najbardziej renomowanych szkołach miejsc na okres wakacyjny brakuje już w styczniu-lutym, choć niewykluczone, że niektóre oferty będą wciąż dostępne jeszcze nawet w czerwcu.

Czy muszę wpłacać całą należność za wyjazd na kurs / obóz językowy z chwilą rezerwacji (podpisania umowy)?
To zależy ile czasu pozostało do wyjazdu. Pełna płatność jest wymagana na minimum 3 tygodnie przed jego terminem. Jeśli rezerwacja została dokonana wcześniej, istnieje możliwość ustalenia indywidualnego planu płatności, czyli z reguły zaliczka 30 procent ceny wyjazdu w chwili podpisywania umowy i reszta na 4 tygodnie przed wyjazdem.
Czy mogę otrzymać fakturę za kurs / obóz językowy?
Tak, możemy wystawić fakturę za zamówione świadczenia po dokonaniu pełnej płatności (ewentualnie osobno po wpłacie zaliczki i kolejnej raty) i przesłać ją mailem lub pocztą tradycyjną. Jeśli zachodzi konieczność otrzymania faktury do dokonania zapłaty za wykupioną imprezę jest możliwość wystawienia dokumentu pro-forma.

Chęć otrzymania faktury należy wskazać przy dokonywaniu rezerwacji. Należy również wówczas poinformować nas czy faktura ma być wystawiona na uczestnika imprezy, jego rodzica czy na podmiot gospodarczy (zakład pracy lub własna działalność gospodarcza). W treści faktury standardowo widnieje nazwa – kurs / obóz językowy np. w Londynie, termin wyjazdu oraz imię i nazwisko uczestnika. W przypadku faktury na zakład pracy warto upewnić się w dziale socjalnym czy księgowym czy w treści faktury muszą się znaleźć jakieś inne informacje.

Zgodnie z obowiązującym prawem usługi edukacyjne w zakresie nauki języków obcych są ustawowo zwolnione z podatku VAT, zatem faktura będzie z zerowym VAT-em.

Z czego składa się wyjazd na kurs językowy za granicą?
Jego podstawowym elementem jest kurs językowy w wybranej szkole za granicą. Najczęściej Klienci wybierają również jedną lub kilka opcji dodatkowych, tworzących pakiet:

  • zakwaterowanie na czas kursu;
  • transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania;
  • opcje fakultatywne (np. wycieczki, dodatkowe lekcje, zajęcia sportowe, kulturalne czy rekreacyjne);
  • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu;
  • transport z Polski do kraju nauki (transport grupowy autokarem lub samolotem lub transport indywidualny – w tym drugim przypadku na życzenie Klienta wyszukujemy najlepsze i najdogodniejsze połączenie lotnicze, biorąc pod uwagę miasto wylotu, miasto przylotu, cenę oraz dostępne linie lotnicze).

Ile minut trwa jedna lekcje w szkole?
Ponieważ szkoły stosują swoje własne systemy podawania długości trwania lekcji (45-50-55 czy 60 minut), co nie ułatwia porównywania kursów, chcąc maksymalnie ułatwić Klientom takie porównanie, przeliczamy wszystkie lekcje szkolne na „polskie” realia, czyli lekcje 45 minutowe. Na przykład, oferowany przez szkołę kurs standardowy 15 lekcji tygodniowo po 60 minut przeliczamy, otrzymując 900 minut tygodniowo, dzielimy na 45 minut i otrzymujemy 20 lekcji. Rozkład zajęć jest jednak uzależniony od konkretnej szkoły, a czasami nawet od samej grupy, która z nauczycielem na miejscu ustala kiedy i jakiej długości przerwy będzie miała. Przykładowo, kurs standardowy (20 lekcji tygodniowo x 45 min) może składać się z 2 sesji zajęć po 90 min dziennie oddzielonych 30 min przerwą (co w sumie daje 15 godzin zegarowych nauki tygodniowo, czyli 20 lekcji x 45 min).
Ile będzie osób w mojej grupie?
Liczba uczestników w danej grupie ma decydujący wpływ na jakość i szybkość przyswajania wiedzy. Naturalną tendencją jest większa mobilizacja ucznia do nauki w grupie mniejszej, gdzie nauczyciel ma dużo większy kontakt z każdym uczestnikiem niż w grupie większej. W przypadku zagranicznych szkół językowych liczba ta wynosi najczęściej 10-16 osób – to standardowa opcja, pozwalająca na skuteczną naukę języka obcego. Należy jednak wziąć pod uwagę, ze różne szkoły mają różną maksymalną liczbę uczniów w grupie, często też podają maksymalną liczbę w sezonie letnim (np. 16), dodając maksymalną poza sezonem (np. 12) i jednocześnie informując, że średnia liczba osób w grupie jest niższa (np. 10). Poza tym wiele szkół organizuje zajęcia w tzw. „mini grupach”, najczęściej wielkości 4-8 osób – to kompromis między grupą standardową i nauką indywidualną, a wszystkie mają w ofercie kursy indywidualne (często nazywane „one to one” – czyli „jeden na jednego”), które są najbardziej efektywną metodą nauki polegająca na pracy nauczyciela tylko z jednym uczniem.
Czy dzieci będą jechać na kurs / obóz językowy za granicą pod opieką? Czy na miejscu jest polski opiekun?
W wakacje letnie, oprócz wyjazdów indywidualnych bez opiekuna, organizujemy dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia wiele wyjazdów grupowych na zagraniczne kursy / obozy językowe z polskim „liderem”. Wybierając taką opcję uczestnik, jak w przypadku wyjazdu indywidualnego, uczy się w zagranicznej szkole i jest zakwaterowany z rówieśnikami z innych krajów, ale dojazd na miejsce i powrót do kraju (z reguły przelot) odbywa w zorganizowanej grupie osób podróżujących do tej samej szkoły i w towarzystwie naszego opiekuna polskojęzycznego, który sprawuje opiekę nad polską „grupą” również w trakcie pobytu na kursie / obozie, przebywając w danej szkole lub – jako rezydent – w innej szkole, ale w tej samej miejscowości.

Inną opcją jest podróż w towarzystwie polskiego opiekuna i pobyt indywidualny. Wówczas uczestnik kupuje bilety lotnicze na nasze loty grupowe, a opiekun pomaga w dopełnieniu formalności na lotnisku w Polsce i towarzyszy mu podczas przelotu na lotnisko kraju docelowego, gdzie przekazuje go osobie reprezentującej szkołę językową. Na zakończenie pobytu, na lotnisku za granicą szkoła przekazuje ucznia polskiemu opiekunowi, z którym wraca on do kraju.

Kolejną formą zapewnienia dziecku opieki na czas podróży jest wykupienie tzw. usługi assistance (opieka personelu pokładowego) bezpośrednio u linii lotniczych. Usługa ta nie jest oferowana przez tzw. tanie linie lotnicze, natomiast jeśli chodzi o linie tradycyjne jest obowiązkowa dla dzieci do 12 roku życia podróżujących samodzielnie. Dzięki niej w czasie lotu dzieci są cały czas pod opieką linii (obsługi naziemnej, a później personelu pokładowego). W przypadku wykupienia takiej usługi, przy odprawie na lotnisku w Polsce rodzice muszą podpisać specjalny formularz, na którym widnieje m.in. nazwisko osoby, która odbierze dziecko z lotniska docelowego. To nazwisko na 2-3 dni przed odlotem dostajemy ze szkoły zagranicznej i przekazujemy je rodzicom. To ważne, bo tylko i wyłącznie ta osoba może odebrać dziecko od linii lotniczej. Oczywiście może to być też członek rodziny, np. ciocia czy wujek, który „odda” dziecko na lotnisku szkolnemu przedstawicielowi, który będzie towarzyszył mu w trakcie przejazdu na miejsce zakwaterowania.

Moje dziecko ma 17 lat, jaki wyjazd wakacyjny jest dla niego bardziej odpowiedni: „obóz językowy” czy „kurs dla dorosłych”?
Wszystko zależy od osobowości dziecka. Obozy językowe dla młodzieży oprócz nauki oferują bogaty program pozalekcyjny, a ich uczestnicy przez cały czas pozostają pod opieką i nie mają wielu okazji do zagospodarowania swojego czasu wolnego na własną rękę. Natomiast kursy dla dorosłych dają uczestnikom pełną swobodę spędzania wolnego czasu, gdyż zajęcia pozalekcyjne są w tym przypadku opcjonalne. Trzeba też pamiętać, że na obozach maksymalnym wiekiem uczestników jest z reguły 18 lat, zaś na kursach nie ma górnej granicy (dolną jest przeważnie ukończone 16 lat), zatem 17 latek może się znaleźć w grupie językowej np. z 30 latkiem. Generalnie jeśli jest to pierwszy wyjazd dziecka na naukę języka za granicą polecamy obozy.
Jak wygląda typowa rodzina goszcząca?
Nie zawsze jest to rodzina w naszym, tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Najczęściej to osoby z dziećmi w wieku szkolnym, starsze pary z dorosłymi dziećmi, które nie mieszkają już z nimi, bądź starsze, samotnie mieszkające osoby. Niektóre rodziny są zróżnicowane etnicznie jednak muszą być zasymilowane i posługiwać się biegłym angielskim (czy innym językiem oficjalnym danego kraju).

Zakwaterowanie u rodziny goszczącej stwarza wyjątkową okazję do praktycznego doskonalenia języka obcego, jak również do poznania zwyczajów i stylu życia mieszkańców danego kraju. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj zakwaterowania w obcym kraju będzie się znacznie różnić od życia w swoim własnym domu. Chęć przystosowania się do nowego środowiska, innych zwyczajów i kultury znacznie pomoże w przyśpieszeniu procesu adaptacji.

Ile czasu trwa podróż autokarem z Polski do Londynu?
Podróż autokarem od granicy polsko-niemieckiej do Londynu zajmuje około 16-18 godzin. Łącznie z przejazdem z wybranego miasta w Polsce cała podróż może potrwać około doby. Z tego powodu należy się do niej odpowiednio przygotować – warto zabrać suchy prowiant na drogę, a także małą poduszkę oraz śpiwór lub koc do spania w autokarze.